Na każdego z nas ogromny wpływ ma światło.
Słoneczne dostarcza witaminy D i poprawia nam humor :). Sztuczne światło w pomieszczeniach ułatwia nam pracę lub wprawia nas w dobry nastrój w zaciszu domu i zachęca na przykład do czytania książki. Tu właśnie pojawia się nam zagadnienie barwy światła, jego natężenia oraz źródła, które nam go dostarcza.
Metameryzm, bo o nim jest ten artykuł to zjawisko, które powoduje niemałe zamieszanie podczas oceny kolorów na wydruku fotograficznym (tak, nam również sprawia to czasami problem ;P)
Metameryzm w dużym uproszczeniu jest to zjawisko polegające na różnym odbiorze tej samej barwy w zmieniającym się oświetleniu.
Co to oznacza?
Weź do ręki zupełnie białą kartkę papieru i namaluj na niej 2 kwadraty zielony i czerwony.
Zobacz czy kolory na tej kartce oraz sama biel kartki wydawać Ci się będą identyczne w momencie gdy spojrzysz na nią na dworze w słoneczny dzień i pochmurny, w nocy w sztucznym oświetleniu w mieszkaniu (najlepiej jeśli masz taką możliwość w domu zobaczyć tę kartkę w ciepłej barwie oświetlenia oraz zimnej barwie oświetlenia). Teraz zrób to samo z dowolną odbitką fotograficzną (niekoniecznie drukowaną u nas :D). Jak wrażenia? Wszystkie kolory wyglądały tak samo? No właśnie :)
Zatem mając na uwadze powyższy „test białej...kartki” ;) jasny staje się fakt, że ogromne znaczenie w ocenie kolorów na wydruku fotograficznym ma światło, w którym je oglądamy.
Ważny też jest oczywiście skalibrowany monitor, który ułatwi nam ocenę tychże wydruków i dzięki niemu zobaczymy symulacje, jak po obróbce będzie wyglądał wydruk.
O kalibracji monitora i stanowiska pracy słów kilka TU.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy wydruk jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, jest obejrzenie go w świetle dziennym. Jeśli wydruki wyglądają “ok'' i są zgodne z naszym zamysłem - jesteśmy w domu! Nic więcej nam nie potrzeba, a już na pewno nieprzykładania wydruku do monitora, by znaleźć problemy. Odbitka z monitorem w bezpośrednim starciu nie ma szans O.o!!! Monitor ma swoje podświetlenie, w związku z tym przyłożony do niego wydruk zawsze przy próbie takiej oceny będzie wydawał się ciemniejszy, a jeśli dodatkowo zrobimy to na przykład w środku nocy z lampką nocną za plecami kłopot mamy gotowy - zdjęcia są nie takie jak oczekiwane! -> przeczytaj mnie koniecznie :)
Dlatego zawsze trzeba zacząć od stanowiska naszej pracy i jego kalibracji. To tutaj w 99.9% przypadków udaje nam się rozwiązać problemy po otrzymaniu zgłoszenia o niezgodności. Oczywiście mowa tu o wydrukach z Crystal Albums gdzie dbałość o czarnobiel bazuje na autorskich rozwiązaniach Vitavision i doświadczeniu załogi Crystal Albums.
A jeśli chcesz mieć z głowy wszelkie problemy z kolorami, po prostu napisz do Adama Jędrysika z Vitavision.
Przykłady:
(wszystkie poniższe przykładowe zdjęcia wykonane zostały na tym samym wydruku, w zmieniających się warunkach oświetlenia).
Światło dzienne
Światło sztuczne neutralne
Światło sztuczne ciepłe
Świtało sztuczne zimne