Są 3 czynniki wpływające na poprawne odwzorowanie kolorów podczas wydruku: 

 

  • rodzaj emulsji w papierze fotograficznym 

  • fluktuacja (wahanie przypadkowe) chemii w labie 

  • linearyzacja lasera

Rodzaj emulsji na papierze fotograficznym
Emulsja jest to wierzchnia warstwa papieru fotograficznego, odpowiadająca za przyjmowanie światła na papier oraz, która wchodzi w reakcję z odczynnikami chemicznymi po to, by finalnie zostało wywołane (naświetlone) zdjęcie / karta fotoalbumu. Emulsje nakładane są na rolki w partiach produkcyjnych, w związku z czym partia z jednego zamówienia może mieć inny numer (rodzaj) emulsji, niż ta z kolejnego. 

 

Fluktuacja chemii
Aby możliwe było wywołanie (naświetlenie) wydruków, papier fotograficzny musi wejść w reakcję z chemią fotograficzną. W trakcie pracy labu możliwe są dopuszczalne i akceptowalne wahania chemiczne, które w pewnym stopniu niwelowane są m.in. testami kalibracyjnymi przeprowadzanymi po każdorazowej zmianie papieru (tj. linearyzacja lasera). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wahania te nie są możliwe w żaden sposób do bieżącego monitorowania, w związku z czym odstępstwo rzędu 5 % jest jak najbardziej akceptowalne. `

 

Biorąc pod uwagę powyższe, można przyjąć, iż nieznaczna różnica w wydrukach zrealizowanych nawet dzień po dniu jest możliwa, jednak akceptowalna.

 

Warto też zadbać o kalibrację monitora.

W tej sprawie skontaktuj się z Vitavision.

Adam Jędrysik pomoże Ci rozwiązać problemy z kolorem.